Styl życia młodego piłkarza

1. Żywienie.

Uzupełnianie płynów – zdecydowanie najlepsza jest woda !!!, którą powinniśmy spożywać codziennie do zaspokojenia pragnienia, natomiast podczas treningu oprócz wody stosuje się napoje izotoniczne. Zasada jest taka, że dzieci do 12 roku życia powinny zdecydowanie pić wodę !!!. Natomiast w przypadku dzieci starszych podczas treningów można pić napoje izotoniczne. Warto pamiętać, że taki napój można przygotować na różne sposoby samemu w domu, ograniczając w ten sposób spożycie niepotrzebnych dodatków. 

Napój izotoniczny, który możesz przygotować w domu:

Podstawa:
– 1 litr wody;
– 3 łyżeczki miodu;
– 1/3 łyżeczki soli himalajskiej.
Do smaku:
– sok z połowy cytryny;
– sok z połowy limonki;
– sok z limonki i cytryny;
– sok z pomarańczy;
– listki mięty.

Pij wodę, zawsze miej przy sobie butelkę z wodą !!!

Zdecydowanie nie powinno się pić napojów słodzonych, które zawierają dużą ilość cukru oraz wiele chemicznych substancji. Do takich napojów możemy zaliczyć:

- wszelkie napoje typu Coca Cola, Pepsi, Fanta, Mirinda, Sprite, Oranżada itp., 

- inne dziwne kolorowe napoje,

- wodę smakową,

- napoje izotoniczne (O'Shea, Powerade itp.),

- napoje energetyczne (Tiger, Red Bull itp.) !!!!!!!!

 

Dostarczanie energii – najlepiej, aby rozpocząć odbudowę energii do 30 minut po treningu. Z czego wtedy najlepiej skorzystać? Z węglowodanów, które są szybko wchłanialne. W tym celu najlepiej spożywać: owoce, szczególnie dojrzałe banany, rodzynki, 100% soku owocowego, pszennej jasnej bułki z miodem, dżemem lub konfiturą owocową. Bardzo ważnym źródłem witamin są warzywa.

Dużym błędem jest korzystanie ze słodyczy, których spożycie należy ograniczać !!!.

Oczywiście bardzo ważne jest co jemy, ale równie ważne jest kiedy jemy. W ciągu dnia posiłki powinniśmy spożywać regularnie (co 3 godziny) - śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację. 

2.Odpoczynek.

Sen wyzwala energię. W wieku 8 - 13 lat należy spać przynajmniej 10 godzin na dobę. W przypadku trenujących dzieciaków ta reguła powinna być bardzo restrykcyjnie przestrzegana. Kluczem do sukcesu w sporcie – i nie tylko – jest bowiem energia i zdolność koncentracji, którą organizm czerpie właśnie ze snu.

Młody piłkarz potrzebuje przynajmniej 10 godzin snu na dobę. Odpoczynek jest istotnym elementem w procesie odbudowy energii. Podczas snu wydziela się hormon wzrostu, który odpowiada za rozwój mięśni i odnowę tkanek, ma też swój ważny udział w rozwoju kości.

Sen młodego sportowca musi być nie tylko odpowiednio długi, ale i dobrej jakości. Dzieci nie powinny wieczorem korzystać z telefonu komórkowego, komputera czy tabletu, bowiem emitowane przez te urządzenia niebieskie światło wpływa negatywnie na jakość snu. Dziecko przynajmniej na godzinę przed pójściem spać powinno się wyciszyć, dzięki temu z pewnością szybciej zaśnie.

3. Trening.

Na trening dzieci w wieku 8-13 lat powinny poświęcać minimum 4 godziny dziennie w formie:

- treningów w klubie (4 razy w tygodniu), pełne zaangażowanie i 100% frekwencji na treningach,

- zajęć wf, aktywny udział w zajęciach,

- aktywnego spędzania wolnego czasu (gra w piłkę, gry i zabawy, jazda na rowerze, na rolkach, pływanie, bieganie, gimnastyka itp.). 

- wypełnianie swoich obowiązków, które uczy obowiązkowości, punktualności oraz rozwija Twój mózg.

Odpowiednia organizacja dnia (wypełnienie Twoich obowiązków) pozwoli Ci na więcej czasu wolnego, który możesz przeznaczyć na aktywność ruchową :-) chyba, że wolisz pograć na telefonie, tablecie czy konsoli ...

4. Szkoła.

 Szkoła to Twój obowiązek. Jesteś zobowiązany przebywać w szkole od poniedziałku do piątku po 5-6 godzin i tego nie zmienisz !!! Wykorzystaj właściwie ten czas.

- aktywnie uczestnicz we wszystkich lekcjach, dzięki temu ćwiczysz mózg - tak jak wiesz głowa jest najważniejsza, pomoże Ci to w szybszym i lepszym myśleniu na boisku.

- dzięki większemu zaangażowaniu w szkole, szybciej będziesz się uczył w domu i rozwiązywał zadania. Efekt - więcej czasu na trening !!! Genialne prawda ? :-)

- ponadto szkoła uczy obowiązkowości, właściwej organizacji, punktualności - to wszystko jest ważne dla piłkarza.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości